Hungarian bred Kengyelfuto First Blue was the winner of the Czech Derby final over 492 metres at Rabapatona over the weekend.

The February '09 son of Aussie Hot Socks and Kengyelfuto Panda had won the Czech Puppy Derby last year and had things very much his own way at the weekend when beating Fool Fighter Jumping Jet (Rugged Coast/ Boogie Woogie Jumping Jet) by almost six lengths in 29.39. Cooliska Bullitt (Pure Octane/ Infinite Beauty) finished third.

The sire Aussie Hot Socks is a son of Larkhill Jo out of the Aussie bred Kamattra, though there is plenty of Irish blood in the dam's breeding line.

výsledky / results - semi

výsledky / results - finals

Semifinálové běhy ve Federation Trophy whippetů vyhrály Abby Gail Bogun Genera (18.28) a Aischa Bogun Genera (18.72).

V Derby fen si v prvním semi doběhla pro vítězství Oxana Supersonic a posunula rekordní zápis na 17.17. Druhé semi vyhrála Royal Melody ( 18.26).

První semifinále Derby whippetů psů vyhrál Orlando Supersonic (17.63) a druhé pak Magmatic Ocean (18.00).

----------------------------------------------------------------------------------

Ve Federation sprintu greyhoundů se v prvním semi tvrdě bojovalo o postup . Ah Sure Duffy nakonec zvítězil (17.28) , před Ardmayle Courier . Ve druhém semi se snadno prosadil favorit Perfect Runner Maximus (16.84) a druhá pak doběhla MH Upsy Daisy.

Ve Federation Trophy greyhoundů na 492m  se v prvním semi nádherně bojovalo celou distanci , aby si postup do finále nakonec zajistil vítězný Andor (30.18) , před Wide Jo .

Doping Boy ( 29.79) a Z Eagle Tessa se kvalifikovali do finále z druhého semi a z toho třetího pak Z Eagle Joanna (29.94) a Kengyelfuto First Blondy.

Z úvodního semi Derby greyhoundů postoupili do finále Cooliska Bulllitt (29.56) a Doping Bonnie.

Kengyelfuto First Blue zvítězil ve druhém (29.55) , před Z Eagle Yukon.

V závěrečné , velice kontaktním běhu , vyhrál Z Eagle Adriano (29.85) před Fool Fighter Jumping Jet.

Federation Trophy Consolation whippetů vyhrál s větším odstupem Czech of Carinae (19.08) před Annabelle z Osirisova domu.

Consolation Sprint Trophy greyhoundů získala pro sebe MH Kiss Me Quick , před Financial Rodeo.

Derby Consolation whippetů  fen zcela ovládla , od prvních metrů , Bluebottle of Carinae (18.99) a porazila druhou Rabbit Fanatic Sheba o sedm délek.

Ve stejném dostihu whippetů psů se velmi těsně bojovalo až na cílovou linii , kde byl  první Gaudí Globe Glass (19.22) o půl délky před Arsene Lupin Cinpress.

V demo dostihu Derby Invitation greyhoundů rozhodlo půl délky v cíli pro Dopping Black Magic Woman (30.07) před Heartland All In.

Talisker Skye si získané vedení z úvodu dostihu s poklidem udržel až do cíle a stal se vítězem (30.40) Consolation Federation Trophy greyhoundů na 492m, před Connemara v. Madriks Hof.

Consolation Czech Derby greyhoundů vyhrál o dvě délky favorizovaný Kengyelfuto Snow (29.80) ,před dobře finišujícím Fenomen Co Co a třetí Dopping Lulu.

Federation Trophy finále greyhoundů bylo sólo představením pro Z Eagle Tessa . Drobná fena zvítězila (29.79) o čtyři a půl délky , před urputně bojující dvojicí Dopping Boy a Wide Jo.

V Derby whippetů veteránů byl prakticky celou dráhu v čele Dr. Doolittle Globe Glass a zopakoval si loňské vítězství (19.52) . Druhý byl Dauphin Globe Glass a třetí Kyle Supersonic.

Finále Federation Trophy whippetů bylo dámskou jízdou , kde si nakonec pro vítězství doběhla Aischa Bogun Genera (18.52) o délku před Abby Gail Bogun Genera , o délku třetí byla Carina of Carinae.

Perfect Runner Maximus si dosprintoval pro vítězství o dvě délky (17.13) ve finále  Federation Sprintu greyhoundů . V krásné dostihu  o druhém místě rozhodla krátká hlava pro MH Upsy Daisy před Ah Sure Duffy.

Ve finále Derby whippetů fen zůstala po startu překvapivě zpět Oxana Supersonic a tak si vedení užila Royal Melody . Oxana však v dalším průběhu dominovala a vyhrála dostih (17.67) , před debutující Royal Melody a Ashley Bogun Genera.

Orlando Supersonic a Magmatic Ocean běželi startovní rovinu ve finále Derby whippetů psů bok po boku , jen nepatrně zpět se držel Pascha Supersonic . Od zatáček již dostihu vládl Orlando a vyhrál (17.59) před Magmatic Ocean a třetím Pascha Supersonic.

Do Derby finále greyhoundů vlétl Kengyelfuto First Blue takovým způsoben, že už na to, jak se později ukázalo ,  nikdo nenašel odpověď. Ostatní se přece jen v nádherném dostihu „zdržovali" velmi těsným soubojem . First Blue je tedy Derby vítězem . Ve velmi rychlém finále (29.39) si trochu senzačně, ze zadní pozice , pro druhé místo doběhl Fool Fighter Jumping Jet. Na Cooliska Bullitt zbylo místo třetí.

Diky všem rozumným , sportovně založeným majitelům je České Derby  synonymem pro největší a nejkvalitnější dostihy greyhoundů a whippetů v centrální Evropě.